Kontaktpersoner

Kontaktpersoner för centrala MMCUP-gruppen

Registerhållare
Lena Westbom lw@mmcup.se

Webbansvarig
Annika Lundkvist Josenby annika.lundkvistjosenby@skane.se

Sekreterare
Gunilla Petersson gunilla.petersson@skane.se alt. info@mmcup.se

Registerplattformen
Penelope Lindegren penelope.lindegren@skane.se

Kontaktpersoner och koordinatorer för MMCUP i respektive sjukvårdsregion

Norra regionen

Koordinator
Västerbotten – uroterapeut Barbro Cederqvist Marklund barbro.cederqvist.marklund@regionvasterbotten.se
Övriga län – Kontakta MMCUP’s registerkoordinator eller registerhållare (se nedan)

Neuropediatriker
Jämtland – Monica Jonsson monica.jonsson@regionjh.se
Västerbotten – Eva Vikberg-Martinez eva.vikberg.martinez@vll.se
Sundsvall-Härnösand – Eva Hörnlund eva.hornlund@lvn.se
Norrbotten – vakant

Uppsala – Örebro region

Koordinator
UÖSVR – vakant

Neuropediatriker
Örebro – Simon Gepertz simon.gepertz@regionorebrolan.se
UÖSVR – vakant – Kontakta MMCUP’s registerkoordinator eller registerhållare (se nedan)

Stockholm

Koordinator
SVR uroterapeut/sjuksköt Gunilla Tullsson gunilla.tullsson@sll.se

Neuropediatriker
Åsa Eriksson asa.g.eriksson@sll.se

Sydöstra regionen

Koordinator
SÖSVR – vakant

Neuropediatriker
SÖSVR svenmattsson@telia.com

Västra Götalandsregionen

Koordinator
VSVR uroterapeut/sjuksköt Magdalena Vu Minh Arnell magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se

Neuropediatriker
VSVR – Ingrid Olsson ingrid.b.olsson@vgregion.se och Lisa Bondjers lisa.bondjers@vgregion.se

Södra sjukvårdsregionen

Koordinator
SSVR uroterapeut/sjuksköt Gunilla Tibbelin gunilla.tibbelin@skane.se
Registerkoordinator (Sverige) fysioterapeut Annika Lundkvist Josenby annika.lundkvistjosenby@skane.se
Registerhållare SSVR (Sverige) neuropediatriker Lena Westbom lw@mmcup.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.