1

Kontaktpersoner

Kontaktpersoner för centrala MMCUP-gruppen

Registerhållare
Annika Lundkvist Josenby annika.lundkvistjosenby@skane.se
Webbansvarig
Annika Lundkvist Josenby annika.lundkvistjosenby@skane.se
Sekreterare
Gunilla Petersson gunilla.petersson@skane.se alt. info@alj
Registerplattformen
Penelope Lindegren penelope.lindegren@skane.se

Central arbetsgrupp

Annika Lundkvist Josenby, registerhållare annika.lundkvistjosenby@skane.se
Ann Alriksson-Schmidt ann.alriksson-schmidt@med.lu.se
Piotr Michno piotr.michno@liu.se
Kate Abrahamsson kate.abrahamsson@vgregion.se
Magdalena Vu Minh Arnell magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se
Ingrid Olsson Lindberg ingrid.b.olsson@vgregion.se
Anette Hill anette.hill@skane.se
Åsa Eriksson asa.g.eriksson@regionstockholm.se

Kontaktpersoner och koordinatorer för MMCUP i respektive sjukvårdsregion

Norra regionen

Koordinator
Västerbotten – uroterapeut Barbro Cederqvist Marklund barbro.cederqvist.marklund@regionvasterbotten.se
Övriga län – Kontakta MMCUP’s registerkoordinator eller registerhållare

Barnneurolog
Jämtland – Monica Jonsson monica.jonsson@regionjh.se
Västerbotten – Eva Vikberg-Martinez eva.vikberg.martinez@vll.se
Sundsvall-Härnösand – Eva Hörnlund eva.hornlund@lvn.se

Uppsala – Örebro region

Barnneurolog
Örebro – Simon Gepertz simon.gepertz@regionorebrolan.se
Uppsala- Ingela Kristiansen ingela.kristiansen@akademiska.se

Stockholm

Koordinator
Uroterapeut/sjuksköt Gunilla Tullsson gunilla.tullsson@regionstockholm.se
Barnneurolog Åsa Eriksson asa.g.eriksson@regionstockholm.se

Sydöstra regionen

Koordinator
Jenny Axelsson  jenny.axelsson@regionostergotland.se

Västra Götalandsregionen

Koordinator
Uroterapeut/sjuksköt Magdalena Vu Minh Arnell magdalena.vuminh-arnell@vgregion.se

Habiliteringsläkare vuxen
Ulrica Jonsson ulrica.jonsson@vgregion.se

Barnneurolog
Ingrid Olsson ingrid.b.olsson@vgregion.se och Lisa Bondjers lisa.bondjers@vgregion.se

Södra sjukvårdsregionen

Koordinator
Registerkoordinator (Sverige) fysioterapeut Annika Lundkvist Josenby annika.lundkvistjosenby@skane.se
Registerhållare (Sverige) Annika Lundkvist Josenby annika.lundkvistjosenby@skane.se

Barnneurolog
Maria Forsgren maria.forsgren@skane.se